Śląski spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej - projekt Powiatu otrzyma dofinansowanie

2009-08-12, Środa

Projekt Powiatu Raciborskiego pt. "Śląski spichlerz – tradycje kulturowe ziemi raciborskiej" otrzyma prawie 240 tys. zł dofinansowania w ramach Działania 4.3. Promocja kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach projektu planuje się przeprowadzenie w latach 2010-2011 jednolitej kampanii promującej kulturę ziemi raciborskiej. Przedmiotem kampanii odbywającej się pod wspólną nazwą: "Śląski Spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej" będzie w szczególności popularyzacja corocznych wydarzeń kulturalnych/produktów kulturowych nawiązujących do tradycji ludowych oraz obrzędów.

Produkty kulturowe (wydarzenia kulturalne) promowane w ramach projektu:

1) procesje konne wielkanocne: Pietrowice Wielkie, Bieńkowice, Sudół, Zawada Książęca,
2) procesje konne z okazji Św. Floriana: Pogrzebień – Kornowac, Brzezie,
3) procesje konne z okazji Św. Mikołaja: Borucin, Krzanowice,
4) zwyczaj sypania dywanów z okazji święta Bożego Ciała: cały powiat raciborski,
5) wodzenie niedźwiedzia: Sławików, Ligota, Samborowice,
6) grzebanie basa: Krzanowice, Krzyżanowice, Studzienna,
7) obrzędy wielkanocne: Kuźnia Raciborska, Nędza, Krzanowice,
8) Boże Narodzenie w gwarze laskiej: Krzanowice.

W części rzeczowej projekt będzie obejmował następujące działania: (1) produkcja filmów nt. wydarzeń kulturalnych ziemi raciborskiej; (2) reklamę produktów kulturowych w radio oraz (3) organizację dwóch imprez promujących wydarzenia kulturalne ziemi raciborskiej (maj 2010 oraz maj 2011 – m.in. emisja filmów poświęconych obrzędom/tradycjom, wykłady znawców kultury ziemi raciborskiej).

Przed każdym z wydarzeń kulturalnych przewiduje się intensywne działania promocyjne, które zwiększą zainteresowanie imprezą i udział w niej szerokiego grona osób.

Formy promocji produktów kulturowych: reklama w lokalnych i regionalnych mediach, autobusach komunikacji miejskiej organizowanej przez Miasto Rybnik, lokalnych centrach handlowych (w Raciborzu, Rybniku), foldery informujące o imprezach.

Wartość całkowita projektu: 281 270,00 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 239 079,50 zł
Wkład własny Powiatu Raciborskiego: 42 190,50 zł

Projekt pt. "Śląski Spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej" współfinansowany w ramach Działania 4.3. Promocja kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.