Spotkanie partnerskie młodzieży w Powiecie Märkischer zakończone...

2006-10-12, Czwartek

Kopalnictwo surowców mineralnych, takich jak węgiel, rudy żelaza czy łupków, jest bardzo istotne w historii rozwoju przemysłowego trzech regionów partnerskich. Głównym celem spotkania było wzmocnienie świadomości o wspólnym rozwoju gospodarczym, przemysłowym i demograficznym partnerskich samorządów. 10-osobowa grupa młodzieży z klas II i III z II LO w Raciborzu, wraz z opiekunami paniami Alicją Wróbel i Aleksandrą Kędzierską, wzięła udział we wspólnych warsztatach, prezentacjach, wykładach, dyskusjach.

W ramach drugiego już spotkania partnerskiego młodzieży, jeden z dni warsztatowych poświęcony był danemu krajowi.
- Podczas Dnia Polskiego zaprezentowaliśmy główne aspekty związane z wydobyciem surowców mineralnych, kopalnictwem w Polce. Zaprezentowaliśmy też największych producentów przemysłowych powiatu raciborskiego, omówiliśmy kwestie rozwoju edukacji i szkolnictwa wyższego w Polsce. Przedstawiliśmy również najważniejsze wydarzenia w dziejach Raciborszczyzny, a w wielu miejscach związanej z historią obecnych Niemiec - relacjonuje Alicja Wróbel, koordynator projektu.

Roboty... efekt pracy młodych

- Degustacja wyrobów naszego "Mieszka" spotkała się z ogólnym aplauzem. Najwięcej emocji i twórczego działania wywołał warsztat przygotowany przez naszą grupę - wykonywanie robotów z powierzonego materiału. Pomysłowość i sprawność młodych "mechaników" przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Aleksandra Kędzierska, opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego z II LO w Raciborzu.

Muzeum Kopanictwa Węgla Kamiennego w BohumPonadto młodzież zwiedziła muzea, wystawy tematycznie związane z kopalnictwem surowców mineralnych, wyrobów ze stali i żelaza (np. Muzeum Drutu w Altenie, Muzeum Kopalnictwa Węgla Kamiennego w Bohum oraz w Essen - zabytek wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO, zabytkową kuźnię w Kierspe). Młodzież miała też okazję zapoznać się z produkcją przemysłową regionu Märkischer. Gościli m.in. w zakładzie produktów oświetleniowych "ERCO" w Lüdenscheid czy firmie "Goletz" zajmującej się produkcją elementów plastikowych dla przemysłu motoryzacyjnego w Kierspe. Ciekawą odskocznią od typowo przemysłowych miejsc było zwiedzanie gospodarstwa rolnego jednego z największych w okolicy producentów mleka, mięsa wołowego i wyrobów pochodzących z tych surowców.
- Zwiedzaliśmy również historyczne miasto Köln z jego niepowtarzalną katedrą oraz Muzeum Czekolady, w którym mogliśmy zapoznać się z działającą linią produkcyjną, obejrzeć ciekawą wystawę oraz skosztować świeżo wyprodukowanych wyrobów czekoladowych. W Altenie oprócz Muzeum Drutu zetknęliśmy się z kulturą Wieków Średnich tamtego regionu dzięki wizycie na tamtejszym średniowiecznym zamku i bardzo ciekawej prezentacji przewodnika. Wieczorami prezentowane były filmy, dzięki czemu młodzież mogła się też zapoznać z kinematografią poszczególnych krajów - opowiadają opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego.

Po raz kolejny partnerskie spotkanie młodzieży z Polski, Niemiec i Walii stało się okazją do zawiązania się przyjaźni.
- Mamy nadzieje, że przełamano też niezdrowe uprzedzenia, na pewno zwalczone zostały ugruntowane stereotypy. Okazało się po raz kolejny, że tak naprawdę to nie bardzo lub w ogóle się nie różnimy między sobą, choć poziom życia w niektórych sferach jeszcze odbiega od tego w naszym kraju, o czym mogliśmy się np. przekonać będąc z wizytą w szkole w Kierspe, która zrobiła ogromne wrażenie na naszej młodzieży oraz na nas, nauczycielach - mówi Aleksandra Kędzierska.

Współpraca młodzieży w ramach partnerstwa Powiatu Raciborskiego, Powiatu Märkischer i Hrabstwa Wrexham, możliwa jest przy wsparciu poszczególnych samorządów. Spotkanie partnerskie młodzieży zacieśniają związki kulturalne, oświatowe czy gospodarcze mieszkańców z partnerskich regionów. W przyszłym roku spotkanie zaplanowano w Hrabstwie Wrexham w Walii.

wszystkie
początek strony