Starostwo Powiatowe w Raciborzu "Liderem Zarządzania w Samorządzie Lokalnym"...

2004-06-22, Wtorek

Starostwo Powiatowe w Raciborzu jest finalistą konkursu pn. "Lider Zarządzania w Samorządzie Lokalnym 2004", w kategorii powiatów ziemskich "Przyjazny Urząd". Konferencja podsumowująca konkurs oraz wręczenie dyplomów i certyfikatów MSWiA odbędzie się 23 czerwca br. w Warszawie. W konferencji udział wezmą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Raciborzu - Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, Sekretarz Powiatu Mirosław Lenk i Pełnomocnik Starosty ds. Zarządzania Jakością Józef Fica.

Konkurs pn. "Lider Zarządzania w Samorządzie Lokalnym 2004", obok konferencji upowszechniających metodę rozwoju instytucjonalnego oraz warsztatów szkoleniowych z zakresu etyki w samorządzie terytorialnym, był jednym z głównych przedsięwzięć dotyczących realizacji działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z organizacjami samorządowymi na rzecz poprawy zarządzania w administracji samorządowej. Adresatami konkursu były urzędy administracji samorządowej (powiaty ziemskie, miasta duże i średnie, małe miasta i gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie), które ubiegały się o tytuł "Lider Zarządzania w Samorządzie Lokalnym 2004" w dwóch kategoriach - "Przyjazny Urząd" i "Prorozwojowy Samorząd".

Starostwo Powiatowe w Raciborzu znalazło się w gronie finalistów konkursu (obok starostw powiatowych w Polkowicach, Namysłowie i Szczecinku), w kategorii powiatów ziemskich "Przyjazny Urząd". Zgłoszone do konkursu przez raciborskie Starostwo przedsięwzięcie to dotyczyło organizacji i zarządzania urzędu.

Starostwo w Raciborzu przedstawiło rozwiązanie zarządcze pn. "Usprawnienie obsługi klientów Starostwa Powiatowego w Raciborzu dzięki wdrożeniu systemu zarządzania jakością według normy ISO 9001:2000".
Każdy urząd można potraktować jak swoistą firmę usługową, której zadaniem jest spełnianie oczekiwać klientów, czyli obywateli, i poprawa ich obsługi jest głównym celem systemu zarządzania jakością w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Wdrożenie systemu jakości pozwala na wyeliminowanie wszelkiego typu mankamentów w funkcjonowaniu urzędu, co z kolei zwiększa jego wiarygodność. Dzięki temu zaś można łatwiej pozyskać np. fundusze unijne, chętniej zgłaszają się inwestorzy. Poprawia się także system obiegu informacji, który kuleje w większości urzędów. Wdrożenie ISO daje także jasność, kto jakie posiada kompetencje i obowiązki oraz uprawnienia. Ponadto osiągnięto usprawnienia wspomnianych procesów, które polegają m.in. na skróceniu czasu ich trwania.

Konferencja, w trakcie której Komisja Konkursowa ogłosi wyniki konkursu "Lider Zarządzania w Samorządzie Lokalnym 2004", odbędzie się w Warszawie. W pierwszej części konferencji wszyscy finaliści konkursu zaprezentują zgłoszone przez siebie rozwiązania zarządcze, tworząc tym samym płaszczyznę wymiany doświadczeń. W drugiej części ogłoszone zostaną wyniki konkursu, wręczone zostaną dyplomy i certyfikaty MSWiA "Urząd Inwestujący w Nowoczesne Zarządzanie". Starostwo Powiatowe podczas konferencji reprezentować będą: Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, Sekretarz Powiatu Mirosław Lenk i Pełnomocnik Starosty ds. Zarządzania Jakością Józef Fica.