Tradycyjne wielkanocne procesje konne na ziemi raciborskiej...

2004-04-09, Piątek
Tradycyjne wielkanocne procesje konne odbędą się w Poniedziałek Wielkanocny w Pietrowicach Wielkich, Bieńkowicach i w Raciborzu–Sudole. Błagalne procesje konne należą do specyficznych tradycji o charakterze religijno-ludowym na ziemi raciborskiej. Około godziny 13.00 w drugi dzień Świąt Wielkanocnych gospodarze na koniach wyruszają z barwną procesją. Uczestnicy procesji jadą do kościoła, gdzie odbywa się nabożeństwo w intencji dobrych urodzajów. Po nabożeństwie kawalkada objeżdża pola, które ksiądz święci. Na pewnym odcinku drogi polnej odbywa się wyścig konny młodzieńców o najlepszego konia i pierwsze miejsce. W procesji konnej w Pietrowicach Wielkich uczestniczyć będzie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, w procesji w Raciborzu–Sudole udział weźmie Wicestarosta Adam Hajduk, a w procesji w Bieńkowicach uczestniczyć będzie Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wziontek.