Uczniowie z Kierspe z wizytą w powiecie raciborskim...

2004-09-30, Czwartek

Spotkanie ze Starostą Raciborskim.48-osobowa grupa młodzieży ze szkoły ekonomicznej w Kierspe (Powiat Märkischer) gości w powiecie raciborskim w dniach od 27 września do 1 października br.. 29 września br. z młodzieżą z partnerskiego Powiatu Märkischer spotkał się Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek.

Uczniowie szkoły ekonomicznej w Kierspe goszczą w powiecie raciborskim na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Obie placówki prowadzą rozmowy na temat podjęcia współpracy, polegającej m.in. na wymianie młodzieży. To pierwsza wizyta młodzieży z Kierspe w powiecie raciborskim. Podczas 5-dniowego pobytu zwiedzają ziemie raciborska, a także zapoznają się z funkcjonowaniem lokalnych zakładów pracy i instytucji.

Uczniowie z Kierspe.29 września br. młodzież gościła w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Spotkała się tu ze Starostą Raciborskim Henrykiem Siedlaczkiem, który przybliżył gościom funkcjonowanie administracji samorządowej w Polsce. W Starostwie niemiecka młodzież spotkała się również z przedstawicielami Biura Powiatowego w Raciborzu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy przybliżyli funkcjonowanie gospodarstw rolnych w powiecie raciborskim. W tym samym dniu uczniowie z Niemiec zwiedzili także Raciborską Fabrykę Kotłów RAFAKO S.A. i gościli w Ponięcicach w tamtejszej RSP.

Spotkanie w Starostwie Powiatowym.

Przypomnijmy. Powiat Märkischer to jeden z oficjalnych partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego (obok walijskiego Hrabstwa Wrexham i niemieckiego Miasta Rendsburg). Samorządy współpracują głównie w zakresie wymiany doświadczeń w dziedzinie gospodarki, oświaty, kultury, turystyki. Podpisana umowa o partnerstwie pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Märkischer stwarza także możliwość podjęcia współpracy pomiędzy szkołami. Takie kontakty nawiązało I LO w Raciborzu i szkoła ekonomiczna w Kierspe. Szkoły mają zamiar podjąć bliższą i stałą współpracę, głównie w zakresie wymiany doświadczeń i młodzieży.