VI Międzynarodowe Igrzyska Młodzieżowe i Dni Rendsburga 2004... po raz pierwszy

2004-07-21, Środa

28 lipca rozpoczęły się VI Międzynarodowe Igrzyska Młodzieżowe i Dni Rendsburga 2004. Impreza potrwa do 3 sierpnia br. W spotkaniu po raz pierwszy udział bierze również młodzież z terenu powiatu raciborskiego. Niemieckie miasto Rendsburg to partner zagraniczny Powiatu Raciborskiego.

Międzynarodowe Igrzyska Młodzieżowe i Dni Rendsburga to cykliczna impreza, organizowana co 5 lat przez samorząd Miasta Rendsburg. W imprezie uczestniczy głównie młodzież z miejscowości będących partnerami zagranicznymi Rendsburga - z Aalborg (Dania), Lancaster (Wielka Brytania), Vierzon (Francja), Haapsalu (Estonia), Almere (Holandia), Kristianstad i Pitea (Szwecja) oraz Rathenow (Brandenburg). Po raz pierwszy jako oficjalny partner zagraniczny Rendsburga w imprezie uczestniczy także Powiat Raciborski. Głównym celem Międzynarodowych Igrzysk Młodzieżowych jest zaprezentowanie dorobku kulturalnego i sportowego partnerów. Przez cały tydzień trwania Międzynarodowych Igrzysk Młodzieżowych kultura i sport są w centrum zainteresowania wszystkich. Młodzi ludzie uczestniczą w różnego rodzaju konkurencjach sportowych oraz wymieniają się swoimi doświadczeniami prezentując swój dorobek w dziedzinie muzyki i teatru.

W tym roku podczas VI Międzynarodowych Igrzysk Młodzieżowych i Dni Rendsburga spotka się ponad 800 młodych Europejczyków. Impreza zainaugurowana została oficjalnie 29 lipca br. Uroczystość otwarcia VI Międzynarodowych Igrzysk Młodzieżowych i Dni Rendsburga 2004 rozpocznie się o godz. 18.00 na Schiffbrűckenplatz. Przez cały tydzień (do 3 sierpnia br.), każdego dnia od rana aż do wieczora, w Rendsburgu odbywać się będą liczne imprezy sportowe i kulturalne. Wśród imprez sportowych m.in. turnieje tenisa stołowego, piłki ręcznej, kajakowe, pływackie, karate i judo. W programie imprez kulturalnych zaplanowano m.in. występy zespołów muzycznych i teatralnych.

Powiat Raciborski reprezentują: w dziedzinie sportu - lekkoatleci, pływacy i piłkarze, w dziedzinie muzyki - zespół wokalny "Miraż" działający przy MDK w Raciborzu pod kierunkiem Elżbiety Biskup, a w dziedzinie teatru - Teatr "Agrafka" z Raciborskiego Centrum Kultury pod kierunkiem Anny Jegierskiej. Wraz z młodzieżą do Rendsburga udał się także Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek.

Przypomnijmy. Rendsburg był pierwszą jednostką administracyjną, z którą Powiat Raciborski nawiązał nieoficjalną współpracę. Teraz niemieckie miasto położone w Szlezwiku-Holsztynie jest jednym z oficjalnych partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego, obok Powiatu Märkischer i walijskiego Hrabstwa Wrexham. Od wielu lat Rendsburg współpracuje ze szkołami w powiecie raciborskim. To bardzo owocna współpraca, która w roku 2000 została poszerzona, obejmując swym zasięgiem także samorząd Powiatu Raciborskiego. Umowa o przyjaźni podpisana została 5 maja br. w Rudach przez Starostę Raciborskiego Henryka Siedlaczka i Burmistrza Rendsburga Andreasa Breitnera. Decyzję o sformalizowaniu kilkuletnich kontaktów samorządy podjęły kierowane podobnymi dziejami historycznymi i zamiarem wzmacniania powstałych kontaktów. Umowa przewiduje głównie współpracę w zakresie wymiany młodzieży oraz kultury i sportu.