Warsztaty tematyczne z udziałem partnerskiego Powiatu Märksicher zakończone...

2006-09-11, Poniedziałek

W imprezie uczestniczyli artyści-fotograficy, ale i pasjonaci rzemiosła, zawodowi podróżnicy i turyści - miłośnicy przyrody, jak również malarze. Grupę fotograficzną reprezentowali goście: Sabrina Groke, Willi Prössner, Klaus Storch i Adam Rokosz oraz ze strony polskiej: Gabriela Habrom-Rokosz (pracownik PWSZ w Raciborzu) z grupą studentów: Anną Burek, Aleksandrą Drużbicką, Kamilem Materzokiem - członkami Fotograficznego Koła Naukowego "Foton". Grupę wędrowców reprezentowali członkowie Sauerlandzkiego Towarzystwa Miłośników Pieszych Wędrówek (SGV) z Powiatu Märkischer: Harald Kahlert i Dirk Zimmermann, a także ze strony polskiej członkowie PTTK Oddziału Ziemia Raciborska - Stanisław Żółciński i Piotr Jasiak. Niestety nie dotarła na warsztaty niemiecka grupa malarzy, a ze strony polskiej prace tworzyli artysta-plastyk Marian Chmielecki i Agnieszka Chmielecka z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.

W pierwszym dniu warsztatów wszyscy uczestnicy wzięli udział w wycieczce krajoznawczej po ziemi raciborskiej. O najciekawszych miejscach opowiadał Stanisław Żółciński - przewodnik terenowy PTTK Oddziału Ziemia Raciborska. Podczas kolejnych dni każda z grup pracowała osobno: fotograficy uwieczniali na zdjęciach najciekawsze ich zdaniem miejsca w powiecie raciborskim, malarze tworzyli dzieło plastyczne opactwa w Rudach, zaś wędrowcy przemierzali turystyczne szlaki romantycznego poety Josepha von Eichendorffa - pieszo i na rowerach.

Fot. Anna Burek

Wszyscy uczestnicy warsztatów zgodnie podkreślają, że spotkanie z partnerami z Powiatu Märksicher było ciekawym i nowym doświadczeniem.
- Mieliśmy przyjemność pracować ze wspaniałymi ludźmi, zasięgać rad. Fakt, iż pracowaliśmy z profesjonalistami sprawił, że tworzone zdjęcia były przemyślane. Mimo dni niepogody, panował twórczy i pogodny nastrój. Może właśnie dzięki niemu doczekaliśmy się słońca - wspomina Anna Burek z polskiej grupy fotograficznej, studentka edukacji artystycznej w PWSZ w Raciborzu.
Z kolei opiekun grupy fotografików, Gabriela Habrom-Rokosz, podkreśla wspaniałą atmosferę i bogactwo oglądanych tematów będących niezgłębionym źródłem inspiracji twórczych:
- Szczerość, otwartość oraz współpraca pozbawiona wzajemnych uprzedzeń prowadzi do spontanicznych refleksji, czego dowodem są prace fotografików. Miejsca doskonale znane polskiej części grupy, były na nowo przez nich odkrywane. Kierując się wrażliwością, pasją oraz szczerym uczuciem, stawały się nowym, nieznanym źródłem inspiracji - uważa Gabriela Habrom-Rokosz.

Anna Burek podczas warsztatów

Konfrontacja narodowości, pasji oraz osobistego punktu widzenia dowiodła, że nie każdy z nas musi urodzić się wybitnym podróżnikiem, fotografikiem czy malarzem. Na rok 2007 planowana jest - z zaproszenia gości - rewizyta Polaków w Niemczech, będąca kontynuacją zawartej podczas warsztatów w powiecie raciborskim przyjaźni. Spotkanie artystów z terenu partnerskich powiatów zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu, w ramach obchodów w powiecie raciborskim 5-lecia współpracy z Powiatem Märkischer. Efekty warsztatów malarskich i fotograficznych w przyszłości wykorzystane zostaną w publikacjach poświęconych ziemi raciborskiej, zorganizowana zostanie też wystawa. Z kolei efektem warsztatów turystycznych będzie nowy szlak śladami poety-romantyka Josepha von Eichendorffa. Warsztaty zakończyły się wieczorem 2 września br. ogniskiem pożegnalnym w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.