Wizyta gospodarcza z partnerskiego Miasta Rendsburg...

2006-06-05, Poniedziałek

W dniach od 8 do 9 czerwca br. w powiecie raciborskim gościć będzie delegacja partnerskiego Miasta Rendsburg (Niemcy) na czele z Burmistrzem Andreasem Breitnerem, a także w osobach: Bernda Tybusska (Dyrektor Administracyjny Miasta Rendsburg), Petera Paulsena (Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Rolniczego), Juergena Palascha (Dyrektor Izby Rolniczej Landu Szlezwik Holsztyn), Urbana Hellmutha (Katedra Rolnicza Szkoły Wyższej w Kilonii), radnych Rady Miasta Rendsburg Hansa Petera Robina i Fritjofa Wilkena, oraz przedsiębiorców Franka Schaara (branża meblarska) i Hansa Ehlersa (branża mleczarska).

W pierwszym dniu wizyty, 8 czerwca br., zaplanowano spotkanie z przedstawicielami Zarządu Powiatu Raciborskiego, a także z Komisją Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu oraz przedstawicielami Raciborskiej Izby Gospodarczej, Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu i przedstawicielami miejscowych rolników i firm z wybranych branż.

W drugim dniu wizyty w powiecie raciborskim, 9 czerwca br., goście z Niemiec odwiedzą zakłady: Spółdzielnię Meblarską "Rameta" w Raciborzu, Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Raciborzu, Zakład Mięsno-Wędliniarski "Maxpol" w Kuźni Raciborskiej.

Miasto Rendsburg od dawna współpracuje już ze szkołami z terenu powiatu raciborskiego, w ramach programu "Socrates Commenius". Powiat Raciborski postanowił pogłębić tę współpracę, obejmując nią cały powiat. W maju 2004 r. w Rudach (pow. raciborski) oba samorządy podpisały umowę o przyjaźni i od tej pory Miasto Rendsburg dołączyło do grona oficjalnych partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego (obok niemieckiego Powiatu Märksicher i walijskiego Hrabstwa Wrexham). Miasto Rendsburg położone jest w Landzie Szlezwik Holsztyn. Dotychczasowa współpraca przebiega głównie w zakresie wymiany doświadczeń w dziedzinie kultury, sportu i edukacji, teraz samorządy chcą podjąć współpracę gospodarczą.