Wymiana młodzieży z partnerskich regionów, tym razem w Powiecie Märksicher...

2006-09-20, Środa

Współpraca partnerska pomiędzy młodzieżą z II LO w Raciborzu (Powiat Raciborski), ze szkoły średniej w Kierspe (Powiat Märkischer) i college'u w Wrexham (Hrabstwo Wrexham) zapoczątkowana została w roku 2005 na bazie samorządowych kontaktów partnerskich. W kwietniu 2005 r., z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego przy II LO w Raciborzu, młodzież z Walii i Niemiec gościła w powiecie raciborskim. Uczestniczyli oni wówczas w projekcie zatytułowanym "Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii", którego celem było poznanie tradycji wielkanocnych i innych obrzędów związanych z nadejściem wiosny.
- Po udanym spotkaniu, młodzież z Polski, Niemiec i Walii nawiązała przyjaźnie, które utrzymywane są do dziś, głównie przy wykorzystaniu Internetu. Postanowiliśmy kontynuować wymianę młodzieży, poprzez właśnie realizację projektów trójstronnych - tłumaczą opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego przy II LO w Raciborzu, Alicja Wróbel i Aleksandra Kędzierska, na co dzień nauczycielki języka angielskiego.

W tym roku młodzież spotka się w Powiecie Märksicher. Tym razem zajmą się tematyką gospodarczą.
- Kopalnictwo surowców mineralnych, takich jak węgiel, rudy żelaza czy łupków, jest bardzo istotne w historii rozwoju przemysłowego trzech regionów partnerskich. Dlatego też tegoroczna wymiana młodzieży odbywa się pod wspólnym hasłem "Węgiel, stal, żelazo. Od uprzemysłowienia do globalizacji. Rozwój gospodarczy i przemysłowy na Śląsku, w Północnej Walii i w Północnej Nadrenii Westfalii" - wyjaśnia Alicja Wróbel, koordynator projektu.
Głównym celem spotkania jest wzmocnienie świadomości o wspólnym rozwoju gospodarczym, przemysłowym i demograficznym partnerskich samorządów. Młodzież weźmie udział we wspólnych warsztatach, wykładach, dyskusjach. Ponadto zwiedzać będzie muzea, wystawy tematyczne związane z kopalnictwem surowców mineralnych.

W projekcie uczestniczą 10-osobowe grupy młodzieży z każdego partnerskiego regionu. Już po raz drugi wymiana młodzieży możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach "Programu Młodzież" i Powiatu Raciborskiego.