Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko-czeskiego...

2008-03-12, Środa

Wystawa zorganizowana w ubiegłym roku po raz kolejny potwierdziła potrzebę organizowania tego typu imprezy, o czym świadczy ilość zwiedzających ok. 20.000 oraz wystawców - ok. 400, w tym twórcy z Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy.

Prezentacja obejmować może wszystkie dziedziny twórczości artystycznej. Mogą to być wieńce żniwne, kukły, gaiki, marzanny, pisanki, wycinanki, palmy, rzeźby ludowe, szopki, koronki, hafty, witraże, kowalstwo artystyczne, wyroby ceramiczne, gliniane, twórczość garncarska, zdobnictwo w drewnie, stolarstwo artystyczne, wyroby tkactwa ludowego, malarstwo, inne. W wystawie uczestniczyć mogą również twórcy ludowi regionu czeskiego i innych; jak również twórcy prezentujący stroje ludowe regionalne.

Udział twórców w wystawie jest b e z p ł a t n y.

Wystawie mają towarzyszyć pokazy umiejętności twórców, promocyjna sprzedaż prezentowanych wyrobów, liczne imprezy kulturalne, występy zespołów ludowych.

Uroczyste otwarcie XI wystawy poprzedzone zostanie międzynarodowym seminarium związanym z tematyką ludową i tradycjami kulinarnymi pogranicza polsko-czeskiego.
Imprezę zakończy podsumowanie współzawodnictwa o tytuł "Najciekawsze stoisko wystawowe", które będzie prowadzone przez 3 dni trwania wystawy oraz o tytuł "Najlepszej potrawy regionalnej".

Na terenie wystawowym miasta partnerskie przedstawią dorobek kulturalny, oferty kulturalne, materiały promocyjne, zaprezentują zespół estradowy podkreślający charakter regionu.

Elementem podnoszącym atrakcyjność wystawy będzie prezentacja produktów i kuchni regionalnych specyficznych dla pogranicza polsko-czeskiego oraz krajów, na terenie których położone są miasta partnerskie Prudnika tj. Niemcy, Włochy, Ukraina i Czechy. Zwiedzający wystawę będą mieli okazję degustować potrawy regionalne na specjalnie ustawionych stołach biesiadnych. To ciekawe wydarzenie pozwoli dodatkowo poznać zróżnicowaną kulturę regionu.

Nad tegoroczną wystawą patronat honorowy objął Marszałek Województwa Opolskiego, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostravie, Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Katowicach.

Zapraszamy twórców do uczestnictwa.

LT