Zakończył się festyn partnerski w Altenie (Powiat Märkischer)...

2004-08-17, Wtorek

Festy na zamku w Altenie.Z niemieckiego Powiatu Märkischer powróciła reprezentacja Powiatu Raciborskiego. W dniach 14 i 15 sierpnia br. na zamku warownym w Altenie odbywał się bowiem festyn partnerski, na którym obecna była również ziemia raciborska. Celem imprezy było przybliżenie mieszkańcom Powiatu Märkischer partnerskich regionów - Powiatu Raciborskiego, walijskiego Hrabstwa Wrexham i niemieckiego Elbe Elster. Bardzo bogaty program festynu obfitował w atrakcyjne występy zespołów artystycznych.

Festyn partnerski na zamku warownym w Altenie był spotkaniem partnerów zagranicznych Powiatu Märkischer, czyli walijskiego Hrabstwa Wrexham, niemieckiego Elbe Elster i Powiatu Raciborskiego. Samorządy, oprócz oficjalnych delegacji władz, reprezentowały również zespoły artystyczne. Powiat Raciborski reprezentowany był przez: zespół jazzowy "Grupa Bez Nazwy" pod kierunkiem Antoniego Kucznierza, zespół wokalny "Miraż" z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu pod kierunkiem Elżbiety Biskup, wokalistkę Marzenę Korzonek (m.in. laureatkę "Debiutów" na 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu), a także przez zespół ludowy "Tworkauer Eiche" z Tworkowa pod kierunkiem Anny Czarnoty i gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tworkowa. Delegacji powiatu przewodniczyli Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i członek Zarządu Powiatu Leonard Malcharczyk.

Otwarcie festynu - Starosta Raciborski przemawia.

W trakcie dwóch dni imprezy na dziedzińcu zamkowym w Altenie partnerzy Powiatu Märkischer prezentowali swój dorobek artystyczny i kulturowy. Pierwszy dzień festynu partnerskiego (14.08.br.) rozpoczął występ "Tworkauer Eiche", w tym dniu atrakcyjny program muzyczny zaprezentował także zespół "Miraż". Oba zespoły zostały bardzo gorąco przyjęte przez publiczność. Szczególny podziw wzbudził występ "Mirażu", który przedstawił program polskiej muzyki klasycznej. Niemcy ubolewali, że ich zespoły wokalne nie mają w swoim repertuarze piosenek niemieckich, a jedynie anglojęzyczne. Ze specjalnym koncertem jazzowym wieczorem i następnego dnia festynu wystąpiła "Grupa Bez Nazwy" z Marzeną Korzonek.

Występ

Występ zespołu

Niewątpliwą atrakcją festynu były potrawy regionalne charakterystyczne dla ziemi raciborskiej, przygotowywane przez gospodynie z Tworkowa. Dużym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyło się też stoisko Powiatu Raciborskiego, gdzie pracownicy Starostwa Powiatowego w Raciborzu udzielali zainteresowanym wszelkich informacji o powiecie.

Stoisko Powiatu Raciborskiego.

Zamek w Altenie.Festyn partnerski w Altenie to impreza, której celem była integracja mieszkańców Powiatu Märkischer z partnerskimi samorządami oraz propagowanie idei współpracy międzynarodowej. Uczestnictwo w imprezie Powiatu Raciborskiego to kolejny efekt prowadzonej przez samorząd ożywionej współpracy zagranicznej. To również kolejna okazja do zaprezentowania dorobku kulturowego Raciborszczyzny. Wyjazd 54-osobowej reprezentacji Powiatu Raciborskiego do Niemiec możliwy był dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.