Zakończyła się wizyta robocza przedstawicieli miasta Rendsburg w powiecie raciborskim

2005-08-08, Poniedziałek

W powiecie raciborskim z dwudniową wizytą roboczą gościli w dniach od 3 do 5 sierpnia br. przedstawiciele partnerskiego miasta Rendsburg, w osobach Burmistrza Andreasa Breitnera, Radnego Miasta Rendsburg Fritjofa Wilkena oraz Naczelnika Wydziału ds. Gospodarki, Finansów i Służb Wewnętrznych Urzędu Miasta Rendsburg Berndta Tybussek. Efektem wizyty jest określenie harmonogramu działań dotyczących współpracy gospodarczej, której finalnym etapem będzie planowany na maj 2006 r. przyjazd misji gospodarczej z terenu Rendsburga. Ponadto goście mieli możliwość zapoznania się ze strukturą gospodarczą powiatu, ze szczególnym naciskiem położonym na prezentację możliwości współpracy w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. W tym celu zaprezentowane zostały w czwartek 4 sierpnia 2005 r. Raciborską Spółdzielnie Mleczarską, gospodarstwa rolne AGROMAX oraz Zakład Przetwórstwa Mięsnego MAXPOL.

W Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej pokazany został proces produkcyjny oraz przeprowadzono wstępne rozmowy na temat możliwości nawiązania współpracy z podmiotami gospodarczymi oraz z instytucjami zrzeszającymi rolników z okolic Rendsburga. Celem tych rozmów było uzyskanie informacji i wymiana doświadczeń związanych z tworzeniem grup producenckich. Podczas wizyty w przedsiębiorstwie AGROMAX omówiono sektor rolniczy na terenie powiatu raciborskiego, scharakteryzowano rodzaje upraw oraz przedstawiono możliwy zarys rozwoju rolnictwa na najbliższe lata. W Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego MAXPOL w Kuźni Raciborskiej zaprezentowano wyroby wędliniarskie oraz proces produkcyjny zgodny z wymogami Unii Europejskiej tego uznanego na rynku polskim i wielokrotnie wyróżnianego za granicami producenta.

Przypomnijmy. Miasto Rendsburg było pierwszą jednostką administracyjną, z którą Powiat Raciborski nawiązał nieoficjalną współpracę. Od wielu lat Rendsburg współpracuje bowiem ze szkołami w powiecie raciborskim, w ramach programu Socrates Commenius. To bardzo owocna współpraca dla obu stron, która w roku 2000 została poszerzona, obejmując swym zasięgiem teren całego powiatu raciborskiego. Od maja 2004 roku Rendsburg jest oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego, obok niemieckiego Powiatu Märkischer i walijskiego Hrabstwa Wrexham. To partnerstwo specyficzne, gdyż nie jest to typowa umowa o partnerstwie, lecz umowa o przyjaźni. Współpraca zaś opiera się na płaszczyźnie wymiany w zakresie kultury, sportu i edukacji.