Zakończyły się Dni Partnerstwa w powiecie raciborskim...

2004-05-10, Poniedziałek
Zakończyły się „Dni Partnerstwa” w powiecie raciborskim, czyli spotkanie oficjalnych partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego. W dniach od 4 do 9 maja br. w powiecie raciborskim gościły delegacje z Powiatu Märkischer, Miasta Rendsburg i Hrabstwa Wrexham. Głównym punktem spotkania partnerskiego w powiecie raciborskim było podpisanie umowy o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Rendsburg, a także ratyfikacja umowy o partnerstwie zawartej w marcu br. w Wrexham pomiędzy Powiatem Raciborskim a walijskim Hrabstwem Wrexham. Obecnie Powiat Raciborski ma już trzech oficjalnych partnerów zagranicznych. Po niemieckim Powiecie Märkischer i walijski Hrabstwie Wrexham, do grona partnerów dołączyło również niemieckie Miasto Rendsburg (Szlezwik-Holsztyn). Podczas „Dni Partnerstwa” w powiecie raciborskim zagraniczni goście zwiedzali ziemię raciborską. Ponadto odbyło się szereg spotkań oficjalnych i roboczych poświęconych rozwijaniu współpracy pomiędzy partnerami. Partnerzy chcą rozwijać współpracę i wymieniać się swoimi doświadczeniami w zakresie polityki zatrudnienia, kultury i dziedzictwa kulturowego, wymiany młodzieży i współpracy szkół. Rozmawiano również o możliwościach pozyskiwania środków pomocowych z funduszy europejskich z przeznaczeniem na współpracę zagraniczną. Przypomnijmy. Pierwszym oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego był Powiat Märkischer z Północnej Nadrenii Westfalii. Umowa o współpracy zawarta została pomiędzy samorządami w czerwcu 2001 r. w Lűdenscheid, we wrześniu 2001 r. dokument został ratyfikowany w Raciborzu. Z kolei w marcu 2004 r. w Wrexham podpisana została umowa o partnerstwie z Hrabstwem Wrexham, które współpracuje z Powiatem Märkischer od ponad 30 lat. Tym samym Powiat Raciborski, Powiat Märkischer i Hrabstwo Wrexham stworzyły trójstronny układ partnerski. Partnerzy współpracują głównie w dziedzinach oświaty, kultury, sportu, gospodarki. Do grona partnerów Powiatu Raciborskiego dołączyło także Miasto Rendsburg, które od wielu lat współpracuje ze szkołami w powiecie raciborskim. Samorządy podpisały 5 maja br. (podczas „Dni Partnerstwa”) w Rudach umowę o przyjaźni. Dokument stanowi deklarację Powiatu Raciborskiego i Miasta Rendsburg utrzymywania przyjaznych kontaktów, głównie w zakresie współpracy w dziedzinie oświaty, kultury i sportu. U progu wejścia Polski do Unii Europejskiej, podjęcie współpracy zagranicznej przez Powiat Raciborski, Powiat Märkischer, Hrabstwo Wrexham i Miasto rendsburg, jest wielką szansą dla regionów i ich mieszkańców. Unia Europejska szczególnie wspiera współpracę multinarodową (co najmniej trzech partnerów zagranicznych), stąd też pojawiają się wielkie szanse i nadzieje na tworzenie programów tej współpracy zagranicznej, które będą dofinansowywane ze środków europejskich. To pozwoli na prowadzenie ożywionej współpracy zagranicznej Powiatu Raciborskiego i pozostałych partnerów.