Zakończyły się VI Międzynarodowe Igrzyska Młodzieżowe i Dni Rendsburga.

2004-08-04, Środa
Raciborska młodzież podczas otwarcia imprezy.2 sierpnia zakończyły się trwające od 29 lipca VI Międzynarodowe Igrzyska Młodzieżowe i Dni Rendsburga. W imprezie, do której zaproszeni zostali młodzi sportowcy, muzycy i grupy teatralne z 10 miast europejskich, po raz pierwszy wzięła również udział młodzież z powiatu raciborskiego. Stało się to możliwe w wyniku podpisania 5 maja br. umowy o przyjaźni pomiędzy powiatem raciborskim a miastem Rendsburg.

Oficjalna delegacja władz samorządowych.

Region raciborski reprezentowała grupa 54 sportowców, w tym 14-osobowa grupa pływaków, 21-osobowa grupa lekkoatletów i 18-osobowa grupa piłkarzy, a także grupa wokalna MIRAŻ oraz grupa teatralna AGRAFKA. Towarzyszyła im również oficjalna delegacja pod przewodnictwem Pana Starosty Henryka Siedlaczka.

Sportowcy z ziemi raciborskiej konkurowali w trzech spośród 11 dyscyplin, co nie przeszkodziło im w zajęciu pierwszego miejsca w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zdobyli 33 złote, 22 srebrne i 13 brązowych medali. Grupa pływaków rozgromiła swoich przeciwników wygrywając prawie wszystkie wyścigi, lekkoatleci znaleźli się na najwyższym podium pokonując reprezentację Almere (Holandia), natomiast młodzi piłkarze - po zaciętej walce, dopiero w finale ulegli reprezentacji Lancasteru (Wielka Brytania) zajmując ostatecznie drugie miejsce.

Reprezentacja lekkoatletów z powiatu raciborskiego.

Nie tylko sportowcy pozostawili niezatarte wrażenie na mieszkańcach Rendsburga i uczestnikach obu imprez. Od rana do wieczora na trzech scenach trwały koncerty i występy artystyczne. Publiczność zgromadzona podczas Dni Rendsburga gorąco oklaskiwała koncerty raciborskiej grupy MIRAŻ. Grupa teatralna AGRAFKA zaprezentowała swój program podczas wieczoru teatralnego i poza ciepłym przyjęciem publiczności, została dodatkowo wyróżniona zaproszeniem do wzięcia udziału w części artystycznej Gali zorganizowanej w Centrum Kultury w Rendsburgu.

Występ zespołu wokalnego

Występ zespołu teatrlanego

Uczestnictwo w imprezie, która propaguje ideę współpracy międzynarodowej, było okazją do zaprezentowania dorobku sportowego i kulturalnego powiatu raciborskiego. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.