Zaległe wynagrodzenia z tytułu tzw. ustawy "203" otrzymają pracownicy raciborskiego szpitala...

2005-08-17, Środa

Na początku września Br. pracownicy Szpitala Rejonowego w Raciborzu otrzymają zaległe wynagrodzenia przysługujące im z tytułu tzw. ustawy "203". Możliwe to będzie dzięki pożyczce udzielonej Powiatowi Raciborskiemu przez Bank Gospodarki Krajowej (BGK) na restrukturyzację zadłużenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Stosowną umowę w tej sprawie podpisali 16 sierpnia br. BGK, Zarząd Powiatu i Dyrekcja Szpitala.

Przypomnijmy. W ustawie "203" zapisano, że od 1 stycznia 2001r. pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przysługuje przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nie niższy niż 203 zł miesięcznie, w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy łącznie ze skutkami wzrostu wszystkich składników wynagrodzenia. Natomiast w roku 2002 przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika nie może być niższy od kwoty ustalonej wg wzoru zamieszczonego w art. 1 pkt. 2 ustawy , tj. 110,24 zł. Realizując zapisy ustawy pracodawcy przyjęli różne rozwiązania. Jedni zwiększyli wynagrodzenie zasadnicze, drudzy utworzyli fundusz premiowy. Wielu pracodawców w ogóle nie zrealizowało zapisów ustawy. Doprowadziło to do egzekwowania wzrostu płac przez pracowników na drodze sądowej.

Podobna sytuacja miała miejsce w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Na początku roku 2003 Dyrekcja Szpitala podpisała z pracownikami ugodę w sprawie wypłaty wynagrodzeń należnych z tytułu ustawy "203". Strony porozumiały się i uzgodniły, że zaległe wynagrodzenia zostaną wypłacone do końca 2005 roku, a należne odsetki od tych kwot pracownicy otrzymają do połowy 2006 roku.

Szpitala Rejonowy w Raciborzu boryka się z zadłużeniem. Posiada zobowiązania finansowe wobec wierzycieli, wśród których znajdują się m.in. Skarb Państwa, ZUS, jak również pracownicy lecznicy (zobowiązania z tytułu ustawy "203"). Dzięki obowiązującej ustawie o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej, pojawiła się możliwość restrukturyzacji zadłużenia szpitala w Raciborzu, Jedno z przewidzianych w ustawie tej rozwiązań prawnych stwarza bowiem szansę udzielenia przez Skarb Państwa szpitalom publicznym pożyczki na spłatę zadłużenia powstałego w związku z wprowadzoną ustawą "203".

Szansę tę wykorzystał Szpital Rejonowy w Raciborzu. Dyrekcja szpitala wraz z Zarządem Powiatu Raciborskiego opracowała program restrukturyzacji zadłużenia, który przyjęty został przez Radę Powiatu, a następnie przez Wojewodę Śląskiego. Szpital uzyskał pożyczkę z Banku Gospodarki Krajowej. Pożyczka jest oprocentowana w wysokości 3% w stosunku rocznym, a jej spłata w zakresie należności głównej zakreślona jest maksymalnie na okres 10 lat od dnia podpisania umowy. Stosowną umowę podpisali z bankiem w Katowicach Zarząd Powiatu Raciborskiego (reprezentowany przez Starostę Raciborskiego Henryka Siedlaczka i Etatowego Członka Zarządu Powiatu Jerzego Wziontka) oraz Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu Wojciech Krzyżek. Jak zapewnia dyr. Wojciech Krzyżek, pieniądze mają trafić na konta pracowników raciborskiego szpitala do 10 września br.

wszystkie
początek strony