Zapowiedzi wydarzeń (05.-12.04.2004)

2004-04-05, Poniedziałek
Poniedziałek, 05.04.2004 r. Godz. 10.00 Posiedzenie Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry Miejsce: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach W posiedzeniu udział weźmie Wicestarosta Adam Hajduk, który jest wiceprzewodniczącym Rady. Godz. 12.30 Posiedzenie Zarządu Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku Miejsce: Rybnik W posiedzeniu udział weźmie Wicestarosta Adam Hajduk, który jest członkiem Zarządu Związku. Godz. 15.30 Spotkanie władz powiatu z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Rozmowy będą dotyczyć m.in. przyszłości PWSZ w Raciborzu. Godz. 16.15 Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Wtorek, 06.04.2004 r. Godz. 11.00 Posiedzenie Senackiej Komisji Ochrony Środowiska Miejsce: Warszawa Na zaproszenie Przewodniczącego Senackiej Komisji Ochrony Środowiska, senatora Adama Graczyńskiego, w posiedzeniu Komisji udział weźmie również Wicestarosta Adam Hajduk. Tematem posiedzenia będzie m.in. program kompleksowego zabezpieczenia nadodrzańskich gmin „Odra 2006”, a także sprawa budowy zbiornika „Racibórz Dolny”. Godz. 12.00 Posiedzenie Regionalnego Komitetu Sterującego Miejsce: Gliwice W posiedzeniu udział weźmie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Środa, 07.04.2004 r. Godz. 10.00 Walne Zgromadzenie Związku Stowarzyszeń pn. „Śląski Ogród Botaniczny” Miejsce: Mikołów–Mokry W posiedzeniu Walnego Zgromadzeniu udział weźmie również Wicestarosta Adam Hajduk. Związek Stowarzyszeń pn. „Śląski Ogród Botaniczny” to zrzeszenie samorządów z terenu województwa śląskiego, na których terenie funkcjonują ogrody botaniczne. Członkami związku są: miasto Mikołów i Powiat Mikołowski, a także miasto Racibórz (gdzie działa Arboretum Bramy Morawskiej). Władze związku chcą, by do związku przystąpił również Powiat Raciborski. Godz. 14.00 Posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Godz. 15.00 Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Jajko jako symbol płodności i element obrządku wielkanocnego” Miejsce: Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Dzięki współpracy partnerskiej pomiędzy powiatami Raciborskim a Märkischer, mieszkanka niemieckiego powiatu przekazała swoją prywatną kolekcję pisanek. Pisanki będą wystawiane jako ekspozycja stała w Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. To stwarza okazję do poprawy oferty turystycznej miejscowości, jak również całej ziemi raciborskiej. Kolekcja pisanek Pani Schnorr jest największą tego typu na świecie. Są to pisanki z różnych kultur. Wystawę pisanek zorganizowali wspólnie: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej, Dyrekcja Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach i darczyńca Pani Ulli Schnorr. UWAGA redakcje: Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów na uroczyste otwarcie wystawy. Poniedziałek, 12.04.2004 r. Godz. 12.50 Tradycyjna konna procesja wielkanocna Miejsce: Pietrowice Wielkie / Bieńkowice / Racibórz–Sudół Do specyficznych tradycji o charakterze religijno-ludowym na ziemi raciborskiej należy błagalna procesja konna w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Około godziny 13.00 gospodarze na koniach wyruszają z barwną procesją. Uczestnicy procesji jadą do kościoła, gdzie odbywa się nabożeństwo w intencji dobrych urodzajów. Po nabożeństwie kawalkada objeżdża pola, które ksiądz święci. Na pewnym odcinku drogi polnej odbywa się wyścig konny młodzieńców o najlepszego konia i pierwsze miejsce. W procesji konnej w Pietrowicach Wielkich uczestniczyć będzie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, w procesji w Raciborzu–Sudole udział weźmie Wicestarosta Adam Hajduk, a w procesji w Bieńkowicach uczestniczyć będzie Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wziontek.