Zapowiedzi wydarzeń (31.05.-06.06.2004)

2004-05-31, Poniedziałek
Wtorek, 01.06.2004 r. Godz. 08.45 Uroczyste otwarcie III Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2004 Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu (ul. Stalmach) Już po raz trzeci Starostwo Powiatowe w Raciborzu, wraz z Urzędem Miasta Racibórz i Młodzieżowym Domem Kultury w Raciborzu, organizuje Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Honorowy patronat nad imprezą sprawują Minister Środowiska, Minister Kultury i Marszałek Województwa Śląskiego. Festiwal odbywać się będzie w dniach od 1 do 6 czerwca br. W tym czasie uczestnicy festiwalu wezmą udział w warsztatach literackich i wokalnych, a także w wycieczkach i seminariach ekologicznych. Uwieńczeniem będzie koncert konkursowy piosenki ekologicznej w sobotę (05.06.br.) na dziedzińcu Zamku Piastowskiego oraz Koncert Galowy dzień później (w niedzielę, 06.06.br.). Ponadto festiwal uświetni wiele imprez towarzyszących. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonają gospodarze – Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Prezydent Raciborza Jan Osuchowski. Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku wpłynęło 140 zgłoszeń, spośród których do udziału w festiwalu zakwalifikowało się 74 uczestników z całego kraju. Tradycyjnie już festiwal odbywa się w Raciborzu dzięki wsparciu funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (narodowego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego), a także sponsorów. Patronat medialny: Telewizja Polska Katowice, Radio Vanessa FM, Telewizja Kablowa „Sat–Kom” i TVK „Vectra”, Raciborski Portal Internetowy „www.raciborz.com.pl”, „Nowiny Raciborskie” oraz czasopisma „Eko Świat”, „Eko i My”, „Aura”, „Las Polski”, „Poznajmy las”. Godz. 11.00 Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Godz. 14.00 XX sesja Rady Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Głównym tematem obrad będą perspektywy rozwoju i zagrożenia Powiatu Raciborskiego w Unii Europejskiej oraz sprawozdanie z realizacji Strategii Rozwoju Powiatu Raciborskiego do roku 2003. Ponadto radni zapoznają się z siecią szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych, dla których Powiat Raciborski jest organem prowadzącym. Godz. 20.00 Festiwal Ekologiczny – koncert solistów zespołu wokalnego „Miraż” z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu (ul. Stalmacha) Wstęp na koncert jest bezpłatny, impreza otwarta. Środa, 02.06.2004 r. Godz. 10.00 Uroczyste podsumowanie konkursów powiatowych Miejsce: Raciborskie Centrum Kultury (ul. Chopina) W ostatnich miesiącach metodycy nauczania zorganizowali szereg konkursów dla uczniów, z różnych przedmiotów. Odbyły się m.in.: I Powiatowy Konkurs Recytatorski, V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Raciborskiej i XI Powiatowy Konkurs „Mistrz Ortografii”. Konkursy zostaną podsumowane podczas uroczystości 02.06.br. Laureaci konkursów otrzymają nagrody i dyplomy. W uroczystości udział weźmie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Czwartek, 03.06.2004 r. Godz. Festiwal Ekologiczny – festyn ekologiczny szkół miasta Raciborza z okazji rocznicy nadania Gminie Racibórz certyfikatu ISO 14001 w zakresie zarządzania środowiskowego Miejsce: raciborski Rynek Impreza w ramach Festiwalu Ekologicznego. Wstęp bezpłatny, impreza otwarta. Piątek, 04.06.2004 r. Godz. 20.00 Festiwal Ekologiczny – koncert laureatów Grand Prix i I miejsc w konkursie piosenki ekologicznej poprzednich edycji festiwalu oraz „Wieczór interpretcji” wierszy nadesłanych na bieżącą edycję festiwalu Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu (ul. Stalmacha) Impreza w ramach Festiwalu Ekologicznego. Wystąpią m.in. laureaci Grand Prix poprzednich edycji festiwalu – Patrycja Zisch i Magdalena Kaszta. Wstęp bezpłatny, impreza otwarta. Sobota, 05.06.2004 r. Godz. 16.00 Festiwal Ekologiczny – Konkurs Piosenki Ekologicznej Miejsce: dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu W tym dniu w ramach Festiwalu Ekologicznego odbędzie się Konkurs Piosenki Ekologicznej. Jury pod przewodnictwem Doroty Szpetkowskiej wysłucha prezentacji konkursowych. Impreza otwarta, wstęp bezpłatny. Koncert konkursowy poprowadzą Marzena Korzonek (laureatka konkursu „Debiuty” na 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) i Mariusz Weidner. Niedziela, 06.06.2004 r. Godz. 19.00 Festiwal Ekologiczny – Koncert Galowy Miejsce: dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu Koncert Galowy festiwalu rozpocznie się o 19.00. Wcześniej jednak, ok. godz. 16.45, z raciborskiego Rynku na dziedziniec zamkowy wyruszy barwny korowód – orkiestra dęta „Plania”, mażoretki ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej, „szczudlarze” z RCK oraz przebierańcy z raciborskich szkół wprowadzą na dziedziniec Zamku uczestników festiwalu oraz zaproszonych gości. Potem rozpocznie się krótki koncert orkiestry dętej „Plania”, występ zespołu „Efekt I” i par turniejowych ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej, a ok. 18.30 rozpocznie się happening w wykonaniu grupy teatralnej z RCK pod kier. Grażyny Tabor. O 19.00 rozpocznie się Koncert Galowy festiwalu Ekologicznego pod hasłem „Ziemia – nasza zielona ojczyzna”, będący spektaklem słowno-muzyczny z udziałem laureatów tegorocznej edycji festiwalu. Wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia. Koncert rejestrowany będzie przez Telewizję Polską S.A. Oddział w Katowicach. Relacje będzie można obejrzeć na antenie regionalnej „Trójki” (TVP 3 Katowice) 10.06.br. o godz. 15.45 i 22.00. Godz. 21.00 Festiwal Ekologiczny – koncert gwiazdy: zespół „Sami” Miejsce: dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu Po Koncercie Galowym Festiwalu Ekologicznego, ok. godz. 21.00, rozpocznie się tradycyjnie już koncert gwiazdy festiwalu, którą w tym roku będzie zespół „Sami”. Impreza otwarta, wstęp bezpłatny.