"Zielona Oaza Kultur", czyli Powiat Raciborski stawia na turystów...

2006-12-11, Poniedziałek

Ogólnym celem projektu "Tour.Com", który realizowany jest od stycznia 2004 r. do grudnia 2006 r., jest wzmocnienie gospodarki regionalnej izolowanych regionów przygranicznych poprzez rozwój turystyki. Obok Powiatu Raciborskiego, w projekcie uczestniczą niemiecki Powiat Uecker Randow i Powiat Policki z woj. zachodniopomorskiego. Efektami rzeczowymi "Tour.Com" dla Powiatu Raciborskiego są film promujący walory turystyczno-krajoznawcze powiatu, system wystawienniczy wraz z wyposażeniem multimedialnym, a także publikacje promocyjne - foldery i mapy turystyczne.

Hasło promocyjne "Zielona Oaza Kultur" i cała koncepcja graficzna materiałów promocyjnych to efekt kilkunastomiesięcznej pracy zatrudnionych w Referacie Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu specjalistów:
- Zespół referatu to ludzie młodzi, kreatywni, posiadający odpowiednie wykształcenie, a co ważniejsze doświadczenie zawodowe z zakresu public relations, promocji, turystyki - mówi Grażyna Wójcik, kierownik Referatu Promocji. - Hasło "Zielona Oaza Kultur" z jednej strony ma odzwierciedlać piękne tereny leśne powiatu raciborskiego, a z drugiej strony wskazuje na bogatą historię regionu, którą kształtowały wpływy różnych kultur - wyjaśnia Grażyna Wójcik.

Film pt. "Ziemia Raciborska zaprasza", na zlecenie Starostwa Powiatowego w Raciborzu, zrealizowała Raciborska Telewizja Kablowa. Trwający ponad 15 minut film przedstawia największe atrakcje turystyczne Ziemi Raciborskiej. Przygotowany został w trzech wersjach językowych - polskiej, niemieckiej i angielskiej. Obraz uzyskał uznanie Śląskiej Organizacji Turystycznej, która rekomendowała produkcję do udziału w 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych "Tour Film 2006" w Poznaniu. Film emitowany był również na antenie TV Biznes, a także Raciborskiej Telewizji Kablowej.

Z kolei system wystawienniczy wyprodukowany został przez firmę "Display System" z Leszna. Składa się ze ścianki, dwóch rollbanerów, lady wystawowej i systemu stojaków na materiały promocyjne. Uzupełnieniem jest wyposażenie multimedialne - laptop i telewizor LCD.
- Cały system wystawienniczy, jego kolorystyka, grafika, nawiązuje do hasła promocyjnego Powiatu Raciborskiego. Wyposażenie multimedialne służyć będzie do wyświetlania filmu promocyjnego "Ziemia Raciborska zaprasza" - tłumaczy Grażyna Wójcik.

Jeden z rollbanerów

Dodatkowymi efektami projektu "Tour.Com" są publikacje promocyjne Powiatu Raciborskiego:
- Przygotowaliśmy foldery dla turystów, ale i przedsiębiorców zainteresowanych naszym powiatem. Opracowaliśmy również mapy - ogólną mapę powiatu raciborskiego, jak i turystyczną - mówi kierownik Referatu Promocji.

Powiat Raciborski zamierza aktywnie teraz promować się na imprezach targowych krajowych i zagranicznych. Temu służyć mają efekty rzeczowe projektu "Tour.Com":
- Stawiamy na turystykę, głównie weekendową. Mamy wiele do zaoferowania - począwszy od ciekawych zabytków, poprzez zielone miejsca odpoczynku, po dobrze zorganizowaną bazę hotelow-gastronomiczną. Na początek chcemy wykorzystać te atrybuty Ziemi Raciborskiej, by region zaistniał na zewnątrz - dodaje Grażyna Wójcik.