Znów przedłużony termin składania wniosków o stypendium dla uczniów i studentów w powiecie raciborskim...

2004-08-20, Piątek

Brak odpowiednich aktów prawnych wydanych przez urzędy centralne spowodował opóźnienie w przeprowadzeniu konkursów na wnioski stypendialne z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci z terenu powiatu raciborskiego mogą jeszcze ubiegać się o stypendium.

W województwie śląskim pierwotny termin ogłoszenia konkursu przez Urząd Marszałkowski na wnioski stypendialne ustalony został na 7 lipca br. Ze względu na brak odpowiednich aktów prawnych wydanych przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, konkursy zostały jednak zawieszone do odwołania.

W związku z zaistniałą sytuacją, termin składania wniosków o stypendium przez młodzież powiatu raciborskiego przedłużony został do 10 września br. To ostatnia szansa dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze złożyć stosownych wniosków, a są zainteresowani taką formą pomocy. Przypomnijmy, że raciborska młodzież może ubiegać się o stypendium
w ramach działania pn. "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne" Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Powiat Raciborski zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie programu stypendialnego ze środków Europejskiego Funduszu Stypendialnego. W tym celu konieczne jest zidentyfikowanie ostatecznych beneficjentów programu.

Wiceminister resortu gospodarki, Marek Szczepański, poinformował na swojej konferencji prasowej, że ze stypendiów unijnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w latach 2004-2006 skorzysta co najmniej 123 tys. uczniów oraz 15 tys. studentów w całym kraju. W tym roku na pomoc dla uczniów i studentów przeznaczonych zostanie ponad 121 mln zł. Pieniądze te mają być przyznawane jako rekompensata kosztów poniesionych na edukację. Łącznie na stypendia unijne w latach 2004-2006 przeznaczonych zostanie 176 mln euro. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z rezerwy resortu edukacji i resortu gospodarki. Według zapewnień ministra Szczepańskiego, program stypendialny ma ruszyć od drugiej połowy sierpnia.

Zasady przyznawania stypendiów dla uczniów i studentów w powiecie raciborskim okreslone zostały w stosownych regulaminach, dostępnych w Starostwie Powiatowym w Raciborzu oraz na internetowej stronie: www.powiatraciborski.pl. Szczegółowe informacje udzielane są w Starostwie przy ul. Klasztornej 6 - dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych informacji udziela Referat Edukacji, Kultury i Sportu (tel. 32/415 44 08 wew. 333), a dla studentów informacji udziela Referat Spraw Społecznych (tel. 32/415 44 08 wew. 308).