Znów ruszą prace remontowe na Zamku Piastowskim w Raciborzu...

2004-06-30, Środa

Po wielu latach znów ruszą prace remontowe na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Za kwotę blisko 417,5 tys. zł. z Ministerstwa Kultury i Społecznego Komitetu Odbudowy Zamku Piastowskiego w Raciborzu wykonane zostanie mikropalowanie budynku bramnego.

Z wnioskiem o dofinansowanie prac konserwatorsko-remontowych na terenie Zamku Piastowskiego w Raciborzu z dopłat do stawek w grach stanowiących monopol państwa Powiat Raciborski wystąpił do Ministerstwa Kultury w sierpniu 2003 r. Wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony w bieżącym roku. Decyzją Ministra Kultury dla Powiatu Raciborskiego przyznana została kwota w wysokości blisko 303 tys. zł. na mikropalowanie budynku bramnego Zamku. Ponadto działający już od dawna Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Piastowskiego w Raciborzu, który odgrywa dużą rolę w kwestiach związanych z renowacją raciborskiego Zamku, przekazał na zadanie zgromadzone środki finansowe w wysokości blisko 115 tys. zł. Z kwoty tej około 16 tys. zł. przeznaczonych zostanie na opracowanie dokumentacji technicznej związanej z remontem budynku bramnego.

Mikropalowanie budynku bramnego to zabieg mający na celu wzmocnienie posadowienia budynku. Obiekt usytuowany jest na dawnej wyspie i w pobliżu rzeki Odry, stąd też grunt jest tu niestabilny. Zabezpieczenie budynku bramnego Zamku poprzez wykonanie mikropalowania, czyli umocnienie fundamentów budowli, uchroni zabytek przed jego dalszym niszczeniem. Prace remontowe na Zamku powinny zakończyć się do końca października br. Właścicielem Zamku Piastowskiego w Raciborzu jest Skarb Państwa, a w jego imieniu nieruchomością zarządza Starosta Raciborski.