Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne dla mieszkanek województwa śląskiego...

2007-05-15, Wtorek

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce - szacuje się, że każdego roku około 4000 Polek dowiaduje się o chorobie. "Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy" jest skierowany do mieszkanek województwa śląskiego w wieku od 25 do 59 lat. W ramach programu kobiety mogą skorzystać bez skierowania z darmowego badania cytologicznego raz na 3 lata.

Na terenie powiatu raciborskiego bezpłatne badania cytologiczne wykonują:
- Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego AMICUS-MED sp. z o.o., ul. Klasztorna 9, Kuźnia Raciborska, tel. 032 419 14 16;
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdrowie" Sp. z o.o., ul. Janowska 15, Pietrowice Wielkie, tel. 032 419 80 24;
- Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu, ul. Gamowska 3, Racibórz, tel. 032 755 50 39;
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Pro Feminae", ul. Czekoladowa 7, Racibórz, tel. 032 755 20 44.

W celu promocji programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy stworzono specjalną stronę internetową
www.rakszyjki.org oraz udostępniono numer telefonu (032) 278 97 58, gdzie kobiety uzyskają informacje na powyższy temat.

"Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi" daje możliwość kobietom w wieku 50-69 lat wykonania bez skierowania bezpłatnego badania mammograficznego. Polska jest krajem o średniej zachorowalności na raka piersi, ale umieralność na tę chorobę jest bardzo wysoka. Jak dowodzą doświadczenia innych państw, badanie mammograficzne jest skuteczną metodą do zmian tych proporcji.

Na terenie powiatu raciborskiego bezpłatne badania mammograficzne wykonują:
- Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu, ul. Gamowska 3, Racibórz,tel. 032 755 50 00.
Więcej informacji o programie wczesnego wykrywania raka piersi można uzyskać na stronie internetowej
www.raksutka.org oraz pod numerem telefonu (032) 278 96 73.