Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Raciborzu... w budowie...

2004-09-15, Środa

CPR - wejście.Od 2 lat samorząd Powiatu Raciborskiego realizuje zadanie pn. "Uruchomienie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Raciborzu". Zadanie to jest realizacją Zintegrowanego Systemu Zapewnienia Bezpieczeństwa Mieszkańcom Powiatu Raciborskiego. Powiat wydatkował już na ten cel około 200 tys. zł. Aby Centrum Powiadamia Ratunkowego zaczęło funkcjonować, potrzeba jeszcze blisko 1 mln. zł. Powiat Raciborski nie jest w stanie samodzielnie dokończyć inwestycji. Szansą są jednak fundusze strukturalne UE, pomoc deklaruje też Komenda Główna PSP.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Raciborzu ma być siedzibą dyspozytorów wszystkich służb interwencyjnych i ratowniczych, a przede wszystkim straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego. Tu swoją siedzibę będzie również miało Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, a w razie wystąpienia zagrożenia pracować tu będzie Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego. Docelowo w CPR uruchomiony zostanie numer alarmowy 112.

Siedziba CPR.Siedziba CPR znajduje się na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Reymonta w Raciborzu. Przy współpracy straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego, od 2 lat samorząd Powiatu Raciborskiego realizuje zadanie uruchomienie CPR. Szacunkowe koszty uruchomienia CPR to około 1 mln 200 tys. zł. Do tej pory z budżetu Powiatu Raciborskiego wydatkowano kwotę około 200 tys. zł. Ze środków tych dokonano adaptacji pomieszczeń raciborskiej straży pożarnej na potrzeby CPR.
- By uruchomić CPR, potrzeba jeszcze około 1 mln. zł. na wyposażenie teletechniczne i informatyczne, czyli: sprzęt komputerowy, sieć typu Centrex łączącą CPR ze służbami, radiowy system ostrzegania i alarmowania, systemy wspomagania dowodzenia służbami i systemy rejestracji zgłoszeń i podejmowanych działań - informuje Stanisław Nawrocki, Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu, koordynator prac nad uruchomieniem CPR.

Centrum dyspozytorskie w CPR.

W ostatnim czasie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Wicestarosta Adam Hajduk gościli u Zastępcy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotra Buka, który zadeklarował pomoc w jak najszybszym uruchomieniu CPR w Raciborzu. Nadbryg. Buk zapewnił, że Powiat Raciborski otrzyma pieniądze, które pozwolą na wykonanie studium wykonalności dla inwestycji. Dokument będzie podstawą do sporządzenia przez Powiat Raciborski wniosku o dofinansowanie zadania ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Powiat Raciborski zamierza złożyć stosowny wniosek w lutym przyszłego roku. Jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony, to Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Raciborzu rozpoczęło by działalność już w drugiej połowie przyszłego roku. Uruchomienie zintegrowanego centrum pozwoli ekonomicznie wykorzystać służby interwencyjne i ratownicze w powiecie raciborskim oraz wpłynie na poprawę poziomu funkcjonowania tych służb.