Samorządowcy w hołdzie uczestnikom poległym w patriotycznych zrywach na ziemi raciborskiej

2006-10-30, Poniedziałek

Na przestrzeni wieków, mieszkańcy Raciborza brali udział w trzech powstaniach śląskich. Ich pamięci poświęcony jest pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się w Parku Zamkowym nad Odrą. To właśnie tutaj o godzinie 10.00 zostaną zapalone pierwsze znicze.

W tym samym miejscu (Park Zamkowy) usytuowany jest także pomnik i cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy polegli w 1945 r. w ciężkich walkach o Racibórz. Wielu raciborzan zostało również zesłanych na Sybir, wielu poległo też w czasie I i II wojny światowej. Ofiarom tych wydarzeń poświęcone są z kolei pomniki Sybiraków i "Raciborzanom - ofiarom wojen, poległym na obczyźnie", znajdujące się na cmentarzu "Jeruzalem".

Właśnie te miejsca, upamiętniające uczestników patriotycznych zrywów na ziemi raciborskiej odwiedzą w przeddzień Święta "Wszystkich Świętych" przedstawiciele władz powiatu i miasta.