Ułatwienie dla osób pobierających zagraniczne renty i emerytury: zaliczki na podatek od tych świadczeń odprowadzać będzie Poczta Polska

2004-09-14, Wtorek

Osoby otrzymujące renty i emerytury z zagranicy za pośrednictwem przekazu pocztowego już wkrótce nie będą musiały samodzielnie odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy od pobieranych świadczeń w urzędach skarbowych. W imieniu świadczeniobiorcy ich odprowadzaniem do odpowiedniego urzędu skarbowego zajmie się Poczta Polska, na której ciąży ustawowo taki obowiązek. To ułatwienie dla około 500 mieszkańców Powiatu Raciborskiego, którzy pobierają za pośrednictwem Poczty Polskiej emerytury z tytuły pracy w Republice Czeskiej. Na terenie całego kraju emerytury z tego tytułu pobiera około 10 tys. osób.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób otrzymujące zagraniczne świadczenia emerytalne spoczywa na Poczcie Polskiej. Tymczasem od 1 stycznia 2003 r. osoby pobierające zagraniczne renty i emerytury, by rozliczyć się z fiskusem i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, musiały wypełniać dokument PIT-51 i dokonywać wpłaty w miejscowościach właściwych ze względu na siedzibę urzędu skarbowego. Dla wielu wiąże się to z odbyciem uciążliwej podróży, a w większości są to osoby w zaawansowanym już wieku i nie zawsze posiadające własny środek transportu.

Wielokrotnie z interpelacjami, by rozwiązać problem nie realizowania przez Pocztę Polską ustawowego obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od rent i emerytur zagranicznych zwracał się do różnych osób radny Rady Powiatu Raciborskiego Wilhelm Wolnik, który problem ten przedstawił również na jednej z sesji Rady Powiatu. Z interwencjami w tej sprawie występował także Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek.

W odpowiedzi na pierwszą interwencję Starosty podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Wojciech Hałka stwierdził, że "regulacja ta jest sprzeczna z międzynarodowymi przepisami pocztowymi określającymi sposób świadczenia usługi "przekaz pocztowy w obrocie zagranicznym", które zostały ratyfikowane przez Polskę i w związku z tym mają pierwszeństwo nad prawem krajowym". Takie stanowisko potwierdził też Centralny Zarząd Poczty Polskiej, który jednocześnie zwrócił się do Ministra Infrastruktury od podjęcie działań mających na celu uchylenie lub zmianę obowiązujących w Polsce przepisów w tym zakresie.

W tej sytuacji Starosta Raciborski zwrócił się w lipcu br. z powtórną interwencją, tym razem do premiera Marka Belki, który sprawę przekazał do powtórnego rozpatrzenie przez Ministerstwo Infrastruktury. Wojciech Hałka z Ministerstwa Infrastruktury poinformował teraz, że kilkakrotnie występował w tej sprawie do Dyrektora Generalnegho Poczty Polskiej. Zgodnie z zapewnieniami Hałki i Dyrekcji Poczty Polskiej, obowiązek ustawowy odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od rent i emerytur zagranicznych przedsiębiorstwo będzie realizować od października br., a w indywidualnych przypadkach od listopada br. Termin ten jest uzależniony od przygotowania zaplecza technicznego koniecznego do poboru zaliczek na podatek, w tym zebrania od osób otrzymujących świadczenia z zagranicy danych osobowych oraz oświadczeń upoważniających Pocztę Polska do potrącania zaliczek. Jednocześnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyraził ubolewanie "z powodu dotychczasowych niedogodności związanych z koniecznością samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczeń emerytalno-rentowych otrzymywanych z zagranicy". "Pragnę wyrazić nadzieję, że realizacja obowiązków powierzonych Poczcie Polskiej będzie przebiegała sprawnie i bez zakłóceń" - dodaje w odpowiedzi Wojciech Hałka.

To dobra wiadomość dla blisko 10 tys. osób w kraju, które pobierają zagraniczne świadczenia emerytalno-rentowe za posrednictwem przekazu Poczty Polskiej. W powiecie raciborskim to ułatwienie dla około 500 osób, które pobierają renty i emerytury z tytułu pracy w Republice Czeskiej.

wszystkie
początek strony