Zakończył się VI Raciborski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza...

2007-06-06, Środa

W Festiwalu udział wzięło blisko 70 młodych artystów. Drogą przesłuchań konkursowych, które odbywały się w kilku miastach, a także na podstawie nadesłanych nagrań demo do udziału w finale konkursu piosenki ekologicznej zakwalifikowało się 29 uczestników z całego kraju (m.in. z Kielc, z Lubina, z Komorowa) oraz jeden zespół czteroosobowy. Z kolei do konkursu wiersza ekologicznego, na podstawie przesłanych zgłoszeń i wierszy, zakwalifikowały się 34 osoby (m.in. z Raciborza, Warszawy, Bierunia, Ełku, Wałbrzycha).

Uczestnicy festiwalu wzięli udział w warsztatach wokalnych i literackich, ponadto zorganizowano imprezy towarzyszące festiwalowi - m.in. Festyn Ekologiczny Miasta Racibórz, koncert Majki Jeżowskiej, festyn Bractwa Rycerskiego na zamku, czy "Wieczór wspomnień festiwalowych" z poprzedniej edycji festiwalu. W sobotę, 2 czerwca br., w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu odbywał się konkurs piosenki ekologicznej, zaś w niedzielę, 3 czerwca br., również w DK "Strzecha" odbył się koncert galowy wieńczący Festiwal Ekologiczny.

W tym roku pracom jury konkursu piosenki ekologicznej przewodniczyła Renata Danel z Akademii Muzycznej w Katowicach, zaś przewodniczącym jury konkursu wiersza ekologicznego był Leszek Wójtowicz - znany poeta i bard krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami". W obydwu konkursach uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

KONKURS PIOSENKI EKOLOGICZNEJ

Jury w składzie: Renata Danel - przewodnicząca, członkowie - Mirosława Knapik, Zdzisława Sośnierz, Marek Blaut i Waldemar Patlewicz, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria: Szkoły Podstawowe
1. miejsce Sonia Kolar, Rudyszwałd
2. miejsce Daria Soszyńska, Racibórz
3. miejsce Dominika Marszolik, Jejkowice
wyróżnienie: Jagoda Klimek, Rybnik

Kategoria: Gimnazja
1. miejsce Anna Herbut, Racibórz
1. miejsce Joanna Soszyńska, Racibórz
2. miejsce Klaudia Haida, Gliwice
3. miejsce Aleksandra Górka, Racibórz
wyróżnienie: Mateusz Talik, Gorzyce
Edyta Walczak, Tarnowskie Góry (za teksty autorskie - nagroda Starosty Raciborskiego Adama Hajduka)

Kategoria: Szkoły Ponadgimnazjalne
1. miejsce Justyna Krupa, Racibórz
2. miejsce Klaudia Stabik, Racibórz
3. miejsce Agnieszka Miśków, Racibórz
wyróżnienie: Roksana Lewak
Judyta Siekiera - nagroda przewodniczącej jury: zaproszenie na konsultacje do Akademii Muzycznej w Katowicach

Nagrody Wiceministra Zdrowia otrzymali: Dominika Guzek, Sonia Kolar i Justyna Krupa

KONKURS WIERSZA EKOLOGICZNEGO

Jury w składzie: Leszek Wójtowicz - przewodniczący, członkowie - Marek Blaut i Andrzej Biskup, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria: Szkoły Podstawowe
1. miejsce - nie przyznano
2. miejsce Radosław Bednarski, Wałbrzych
3. miejsce - nie przyznano:
wyróżnienie: Sylwia Cieniewicz, Ełk
Dżesika Dudzińska, Racibórz

Kategoria: Gimnazja
1. miejsce Joanna Porąbka, Racibórz
2. miejsce Magdalena Stolarz, Bieruń
3. miejsce Aleksandra Pośniak, Warszawa,
3. miejsce Justyna Wojtaś, Racibórz
wyróżnienie: Oliwia Kucharczyk, Kielce
Katarzyna Pieruszka, Racibórz
Magdalena Mazur, Strzegom

Kategoria: Szkoły Ponadgimnazjalne
1. miejsce Daria Stoś, Racibórz
2. miejsce Anna Żagiel, Racibórz
3. miejsce Magdalena Mazur, Rybnik
wyróżnienie: Katarzyna Poczebut, Racibórz

Raciborski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej organizują od samego początku wspólnie: Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu, Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Urząd Miasta Racibórz.