"Złota Superata" dla Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu...

2005-12-14, Środa

"Złota Superata" to nagroda o znaczeniu regionalnym, przyznawana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej autorom przedsięwzięć zrealizowanych na obszarze działania bielskiego ROK, tj. na terenie powiatów Polski południowej: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego i żywieckiego oraz miast: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Tychy i Żory. Kandydatów do nagrody typują starostowie powiatów i prezydenci miast.

W roku 2005 Starosta Raciborski Jerzy Wziontek nominował do nagrody "Złotej Superaty" Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu za organizowaną już od 6 lat placówkę Biesiadę Śląską Szkół Specjalnych "Bajtel Gala". To impreza o zasięgu regionalnym, a już dwukrotnie nabrała rangi międzynarodowej. Jest największym tego typu przedsięwzięciem na Górnym Śląsku. "Bajtel Galę" wspólnie przygotowują nauczyciele i uczniowie ZSS, wspólnie z działającym przy tej szkole Towarzystwem Pomocy Dzieciom Upośledzonym. Warto podkreślić, że w imprezę włączają się wolontariusze: uczniowie raciborskich liceów i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Co roku na deskach Raciborskiego Centrum Kultury dzieci, młodzież i ich opiekunowie ze szkół specjalnych, przedszkoli integracyjnych, warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej regionu śląskiego prezentują tańce, pieśni i obrzędy ludowe. Kultywowanie i propagowanie przez najmłodsze pokolenie bogactwa folkloru polskiego jest wyrazem troski i dbałości o nasze korzenie, o tożsamość narodową. Ponadto, niezwykle istotny jest fakt, że dzieci specjalnej troski poznają pieśni, stroje, tańce i inne elementy sztuki ludowej w sposób przyjemny. Ćwiczenia ruchowe są cennym elementem rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych. Istotną wartością imprezy jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych. Dlatego też przedsięwzięcie uznawane jest za bardzo ważne. Niewątpliwie jest ono jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w roku.

Regulamin przyznawania nagrody "Złota Superata" przewiduje główną nagrodę, którą stanowi statuetka "Złotej Superaty" oraz nagrodę pieniężną (tzw. regulaminową), którą w tym roku otrzymał Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu. W roku 2003 regulaminową nagrodę "Złotej Superaty" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztukiotrzymała Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu Elżbieta Biskup. Z kolei w roku 2004 do "Złotej Superaty" nominowana została przez Starostę Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu Małgorzata Szczygielska.