Wydział Komunikacji i Transportu w nowej siedzibie

2008-05-19, Poniedziałek

Od początku maja br. Wydział Komunikacji i Transportu funkcjonuje w nowej siedzibie na pl. Okrzei 4 (parter). Na klientów czeka specjalnie wydzielona strefa, jasne korytarze, przestronne i klimatyzowane pomieszczenia oraz ponad 20 urzędników przy nowoczesnych stanowiskach wyposażonych w komputery działające w odpowiednich systemach informatycznych.

Tuż po wejściu do budynku, skręcając w lewo, klienci wchodzą w specjalnie wydzieloną strefę Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Jasne i przestronne korytarze wyposażone są w stoliki, krzesła oraz tablice informacyjne. Stanowiska obsługi klientów ułatwiające komunikację klient-urzędnik oraz klimatyzowane pomieszczenia, przy średnim czasie obsługi 20-30 minut, wpływają pozytywnie na jakość obsługi. W budynku zlokalizowane jest także nowoczesne archiwum, wszystkie dokumenty są zgromadzone "pod ręką", w jednym miejscu Na tym samym poziomie znajduje się także punkt kasowy, w którym klienci mogą uiszczać opłaty.

W Wydziale działa m.in. CEPiK tj. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, jest bezpośrednie łącze z Instytutem Transportu Samochodowego. Pracownicy Wydziału prowadzą krajową i międzynarodową korespondencję mail’ową, która znacznie skraca czas prowadzenia spraw.

Wydział Komunikacji i Transportu realizuje m.in. zadania z zakresu:
1. rejestracji i oznaczania pojazdów (m.in.: wydawania dowodów rejestracyjnych, tablic rejestracyjnych, wydawania kart pojazdów, wyrejestrowania pojazdów);
2. wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (m.in.: praw jazdy oraz międzynarodowych praw jazdy, wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, wydawania kart kwalifikacji kierowcy;
3. transportu drogowego (m.in.: koordynowania rozkładów jazdy przewoźników wykonujących zarobkowy przewóz osób pojazdami samochodowymi; przeprowadzania egzaminu w zakresie transportu drogowego taksówką, wydawania licencji i wypisów na zarobkowe wykonywanie krajowego transportu drogowego osób lub rzeczy);
4. innych działań (m.in.: przeprowadzania kontroli i nadzoru stacji kontroli pojazdów; wydawania uprawnień diagnostom do wykonywania badań technicznych; nadzoru i kontroli ośrodków szkolenia kierowców) dla mieszkańców wszystkich gmin powiatu raciborskiego.