Mieszko AD 2009

Gala wręczenia nagród Mieszko AD 2008 odbyła się 31 stycznia 2010 r. w Restauracji „DWOREK” w Szonowicach.

Nominowani i laureaci w kategoriach:

1. Twórczość literacka:

- Jerzy Dębina
- Jan Duda
- Wanda Gizicka

Laureatką została:
Wanda Gizicka - poetka, autorka dziesięciu tomików wierszy, członkini Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie, aktywnie działa w Raciborskim Klubie Poetów przy Młodzieżowym Domu Kultury.

2. Animacja kulturalna:

- Kornelia Pawliczek - Błońska
- Józef Pluta
- Jerzy Wiśniewski

Laureatką została:
Kornelia Pawliczek - Błońska - nauczycielka, animator kultury w gminie Krzanowice, reaktywowała i prowadzi chór Cecylia, pielęgnuje zwyczaje ludowe, organizując co roku inscenizację pt. Grzebanie basa.

3. Twórczość plastyczna:

- Marian Chmielecki
- Michał Justycki
- Jan Socha

Laureatem został:
Jan Socha - kowal z wielopokoleniowej rodziny kowalskiej z Bieńkowic, twórca muzeum kowalstwa z największymi zbiorami w kraju.

4. Twórczość estradowa – taniec:

- Małgorzata Dziedzic
- Gabriela Materzok
- Weronika Anna Riemel

Laureatką została:
Małgorzata Dziedzic - instruktor tańca towarzyskiego w Raciborskim Centrum Kultury, prowadzi od lat kursy dla adeptów, jak i przygotowuje pary do turniejów, organizuje autorską imprezę pt. Prezentacje taneczne.

5. Twórczość estradowa – muzyka:

- Krystyna Lubos
- Zespół Wokalny „Miraż”
- Leon Niewrzoł

Laureatem został:
Leon Niewrzoł - założyciel i dyrygent Orkiestry Dętej Fabryki Obrabiarek „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej, nauczyciel, działacz społeczny.

Honorową nagrodę za całokształt dorobku kulturalnego otrzymał:

Paweł Kowol - muzyk, kompozytor, dyrygent, członek Zarządu Okręgu Raciborskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest Założycielem Raciborskiej Orkiestry Symfonicznej. Przez ponad 15 lat był organistą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. W 2005 r. za ponad 60-letni wkład w krzewienie kultury muzycznej został wyróżniony Złotą Odznaką z Wieńcem Laurowym, przyznaną p[rzez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie.

początek strony