Mieszko AD 2013

Gala wręczenia nagród Mieszko AD 2013 odbyła się 26 stycznia 2014 r. w Restauracji „BRAVO” w Tworkowie.

Nominowani i laureaci w kategoriach:

1. Twórczość literacka:

- Agnieszka Drobna
- Norbert Mika
- Mieczysława Trojan – Krzynowa

Laureatem został:
Norbert Mika – historyk, badacz dziejów historii regionalnej. Jego dorobek literacki obejmuje 130 publikacji, głównie o charakterze naukowym. To spod jego pióra wyszła jak dotąd jedyna biografia naukowa księcia Mieszka Laskonogiego.

2. Animacja kulturalna:

- Leonard Fulneczek
- Małgorzata Szczygielska
- Jerzy Wiśniewski

Laureatem został:
Leonard Fulneczek - założyciel i dyrygent Chóru Mieszanego Parafii św. Anny w Krzyżanowicach, nauczyciel, samorządowiec, społecznik.

3. Twórczość plastyczna:

- Bernard Adamczyk
- Mariola Kandziora
- Marek Krakowski

Laureatem został:
Marek Krakowski - fotograf, pracownik raciborskiego muzeum. Od kilkudziesięciu lat aparatem fotograficznym dokumentuje sztukę, kulturę i historię Raciborza i okolicy.

4. Twórczość estradowa – taniec:

- Manuela Krzykała
- Ewa Orłowska
- Ewelina Uriasz

Laureatką została:
Ewelina Uriasz – nauczyciel tańca w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Od lat promuje taniec towarzyski wśród młodzieży. W ostatnich latach jest dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego PIAST w Raciborzu.

5. Twórczość estradowa – muzyka:

- Regina Hanslik
- Marzena Korzonek
- Krystyna Lubos

Laureatką została:
Marzena Korzonek - od ponad 20 lat związana jest z życiem kulturalnym Raciborszczyzny. Jest zwyciężczynią finału "Szansy na Sukces" i konkursu Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia oraz pierwszego miejsca na Chanson Festival w Kolonii, półfinalistą drugiej edycji "Idola", a także zdobywczynią drugiej nagrody na 4. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej im. Ludwika Sempolińskiego w Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2003 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 6 marca 2013 r. została powołana na sędzię Sądu Rejonowego w Raciborzu.

6.    Szczególne osiągnięcie w zakresie upowszechniania kultury w minionym roku:

- Adam Knura
- Małgorzata Rother- Borek
- Adrian Szczypiński

Laureatem został:
Adrian Szczypiński - autor, producent i reżyser filmów dokumentalnych, w których podejmuje tematy unikalne i rzadko opisywane w literaturze historycznej ziemi raciborskiej.

Honorową nagrodę za całokształt dorobku kulturalnego otrzymała:

Krystyna Lubos - muzyk, pedagog, dyrygent, chórmistrz. Kierownik artystyczna wielu chórów, orkiestr, a także zespołów pieśni i tańca. 30 lat temu reaktywowała i do dziś prowadzi chór im. Juliusza Rogera w Rudach, a od 20 lat Chór mieszany Seraf z Rybnika.

początek strony