Mieszko AD 2014

Gala wręczenia nagród Mieszko AD 2014 odbyła się 1 lutego 2015 r. w Restauracji „LAGUNA” w Szymocicach.

Nominowani i laureaci w kategoriach:

1. Twórczość literacka:

- Agnieszka Drobna
- Kornelia Lach
- Jan Stuchly

Laureatką została:
Kornelia Lach - dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach. Organizator przedsięwzięć kulturalnych w gminie Krzanowice. Nawiązała współpracę zagraniczną ze szkołami w Czechach, Słowacji, Ukrainie i Niemczech. Jest znaną w całej Polsce badaczką kultury pogranicza polsko-czeskiego. Bierze udział w konferencjach o tematyce regionalnej, promuje i zachęca do poznawania regionu, jego zwyczajów i obrzędów, języka, stroju ludowego, zabytków i postaci. Posiada imponujący dorobek naukowy. Jest autorką wielu książek o kulturze pogranicza polsko-czeskiego. Ostatnia wydana pozycja to „Kult św. Floriana w powiecie raciborskim”.

2. Animacja kulturalna:

- Joanna Muszała - Ciałowicz
- Józef Pluta
- Jerzy Wiśniewski

Laureatką została:
Joanna Muszała - Ciałowicz - dyrektor Muzeum w Raciborzu. Prowadzi współpracę pomiędzy muzeami, archiwami, bibliotekami i galeriami, instytucjami kultury i urzędami w zakresie merytorycznym i organizacyjnym. Dba o ożywioną współpracę zagraniczną pomiędzy muzeami. Była organizatorem i wykonawcą projektu pn.: „Międzynarodowe Targi Konferencja Muzealna” w Ostrawie. Brała udział międzynarodowych warsztatach pn.: „Atrakcyjność sposobów prezentacji muzealnej na Śląsku dla zwiedzających z zagranicy” oraz kierowała organizacją międzynarodowego projektu pn.: „Kult św. Floriana na Śląsku”.

3. Twórczość plastyczna:

- Bernard Adamczyk
- Paweł Steuer
- Grzegorz Tomasiak

Laureatem został:
Paweł Steuer - artysta rzeźbiarz, samouk. Rzeźbi z pasją, głównie w drewnie lipowym. Pasjonuje się głównie tematyką ludową. Tworzy postacie świętych, przedstawicieli rzemiosł, szopki bożonarodzeniowe. Jego prace są znane także zagranicą.

4. Twórczość estradowa – taniec:

- Manuela Krzykała
- Jakub Rusin

Laureatką została:
Manuela Krzykała - instruktor tańca w Raciborskim Centrum Kultury. Prowadzi Zespół Tańca Towarzyskiego SKAZA. Łącznie w skład zespołu w różnych grupach wchodzi ponad 300 osób. Zespół występuje w wielu przedsięwzięciach kulturalnych na terenie miasta i powiatu, m.in.: Dni Raciborza, Majówka z RCK, Piknik Rodzinny z Tygodnikiem „Nowiny Raciborskie”, Finał WOŚP.

5. Twórczość estradowa – muzyka:

- Mariola Brzoska
- Alicja Ploch - Burda
- Anna Wyszkoni

Laureatką została:
Anna Wyszkoni - jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce, znana również na arenie międzynarodowej. Pochodzi z Tworkowa, z którym zawsze się utożsamia. Chętnie bierze udział w przedsięwzięciach kulturalnych na terenie powiatu: koncerty kolęd, dożynki. Co roku wydaje nowe piosenki i płyty.

6.    Szczególne osiągnięcie w zakresie upowszechniania kultury w minionym roku:

- ks. Piotr Spallek

Laureatem został:
ks. Piotr Spallek - był jednym z głównych organizatorów i inicjatorem organizacji „Roku Pamięci Bpa Józefa Gawliny” w powiecie raciborskim. Uroczystości z nim związane osiągnęły charakter ponadregionalny przez uczestnictwo zaproszonych gości z Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Warszawy. Zorganizował konferencję podsumowującą Rok Bpa Józefa Gawliny, wystawę poświęconą biskupowi na Zamku Piastowskim w Raciborzu oraz zagospodarowanie miejsca po rodzinnym domu Bpa Gawliny – tzw. „Ogrody Gawliny”.

Honorową nagrodę za całokształt dorobku kulturalnego otrzymała:

Andrzej Rosół - muzyk, dyrygent, nauczyciel, pianista i organista. Organizator imprez muzycznych, propagator twórczości pochodzącego z Raciborza kompozytora Arnolda Ludwika Mendelssohna, wieloletni dyrygent i kierownik Raciborskiej Orkiestry Symfonicznej, założyciel i pianista Kwartetu Bramy Morawskiej. Organizator koncertów oratoryjno-kantatowych, w których do udziałów zaprasza solistów, chóry i artystów z całej Polski, koncertuje z Gliwicką Orkiestrą Symfoniczną i studentami PWSZ w Raciborzu, współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Ma na swoim koncie koncerty symfoniczne z orkiestrami największych filharmonii w tej części Polski. W ubiegłym roku Kwartet Bramy Morawskiej obchodził jubileusz 10-lecia istnienia.

początek strony